Nacházíte se: Úvodní stránka > Evropa > Romantický hrad Vranov

Romantický hrad Vranov

Hrad Vranov a jeho pantheon jsou tzv. perlou Českého ráje, nachází se v obci Malá skála směrem na Železný Brod. Když projíždíte touto cestou tak se brzo před Vašima očima objeví velká a úchvatná skála s kaplí na svém vrcholu.

V obci Malá skála se nachází u hradní stezky celkem velké parkoviště, kde si můžete zanechat automobil nebo kolo a vyrazit po stezce směrem nahoru. Cesta je zde upravená a tak se nemusíte bát, že se budete muset prodírat křovím a nebo popadanými stromy.

Hrad Vranov

Těsně pod vrcholem se cesta rozděluji na dvě strany, pokud vás kroky zavedou na levou stranu stezky, tak se Vám brzo naskytne neuvěřitelný pohled z vyhlídkové lávky do daleké krajiny. Pokud však Vás Vaše kroky zavedou na pravou stezku, tak brzo dojdete k malé brance. Po projití brankou se ocitáte na neuvěřitelně krásném romantickém místě. Po pravé straně se nachází zřícenina hradu Vranov a po levé straně malá kaple, kde můžete shlédnout tématicky zaměřenou výstavu na aktuální témata.

Fragment z historie hradu Vranov

V roce 1538 Valdštejnové prodali panství Janovi z Vartemberka a v držení jeho rodu zůstalo až do roku 1615. Později to byl ještě Albrecht Jan Smiřický, kterému však byl majetek po bitvě na Bílé hoře zkonfiskován a připadl Albrechtovi z Valdštejna. Ten v roce 1628 Malou Skálu věnoval svému plukovníkovi Mikuláši Des Foursovi a jeho rod tu potom panoval až do roku 1802. Poté se stal majitelem textilní podnikatel a obchodník František Zachariáš Römisch. Zřejmě se mu toto místo velmi líbilo a nechal tu vybudovat nejen ten vzpomínaný letohrádek, ale uprostřed rozvalin bývalého hradu vybudoval velkolepý památník všem hrdinům nazvaný Pantheon. Ve skalách a malých jeskyních nechal vytesat romantické nápisy, pomníky, sochy, mohyly a sarkofágy oslavující významné spisovatele a básníky, legendární hrdiny, starogermánské bohy, české panovníky a generály. Ponechány byly původní kamenné schody a zbytky zdí hradu, které vytvářejí malebná zákoutí a různé vyhlídky, ze kterých je výhled široko daleko do krajiny, na nedaleké skály i na hrad Frýdštejn.

Tags: ,

 • Digg
 • Del.icio.us
 • StumbleUpon
 • Reddit
 • Twitter
 • RSS

Jedna reakce na článek “Romantický hrad Vranov”

 1. Pavel napsal:

  Zdravím moc hezký popis možná by neškodila nějaká současná fotečka.
  A jak je to s přístupem pro postižené?
  Děkuji

Reagovat