Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/128387/virtual/www/domains/expedice.net/wp-includes/post-template.php on line 265

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/128387/virtual/www/domains/expedice.net/wp-includes/post-template.php on line 265

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/128387/virtual/www/domains/expedice.net/wp-includes/post-template.php on line 265

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/128387/virtual/www/domains/expedice.net/wp-includes/post-template.php on line 265
Nacházíte se: Úvodní stránka > Evropa > Meble kam se podíváš

Meble kam se podíváš

Tak jsem byl poprvé v Polsku. Jel jsem se podívat do Krakova a na největší solné doly ve Veličce. Nevím, jak moc typickou část Polska jsem viděl, ale pár postřehů mám.

Někde jsem slyšel, že Krakov je moc hezké historické město. A je to jistě pravda. Ovšem opět se ukázalo, jak je Praha výjimečná, a že na světě existuje asi jen málo měst, které se jí mohou rovnat.

Pro lepší představu lze Krakov přirovnat k Brnu, je sice větší, ale mám z něj podobný milý pocit. Špilberk je jako Wawel – sídlo polských králů (osobně bych řekl, že Špilberk je hezčí), centrum jako takové není o mnoho větší než v Brně (až na hlavní náměstí, které je největší v Evropě a jemuž dominuje mohutná budova Domu soukenického), a také mají židovskou čtvrť (ve které je továrna dnes již slavného Schindlera).

Co je ovšem opravdu rozdílné (a smutné) je stav města. Je jasné, že v ekonomických kontextech jsme opravdu velmi vpředu. Vše lze vypozorovat z děsivých fasád, které neviděly zedníka přes padesát let (a které jsou opravené jen v nejužším centru) a podle aut. Stav jako z doby tak před deseti lety u nás.

Nicméně prorokuji Krakovu světlou budoucnost. Ve městě bylo mnoho turistů a cizinců a služby (především hotely a nespočet různých barů a hospůdek) byly už na úrovni. A dokonce bych řekl, že v rozmanitosti těch barů a hospůdek (včetně několika kde prodávali Plzeňské) byla větší nabídka než třeba v Praze.

Také Polské silnice jsou pověstné, ale musím říci, že směrem na Krakov to nebylo až tak špatné. Jediným problémem je nedostatek dálnic (v Polsku jsou dvě a pár rozestavěných úseků).

Vzhledem k tomu, že v Polsku je zřejmě hodně prostoru, tak vesnice a městečka jsou roztažená do šířky a dálky a navazují jedno na druhé, takže prakticky celou cestu do Krakova jsem jel padesátkou, což bylo ubíjející.

Na druhou stranu tato cesta po Polských vesničkách mě ukázala něco, co Polákům přeji a trochu závidím – neuvěřitelnou podnikavost. Každý dům, který jsem míjel, měl buď přístavek nebo patro věnované podnikání. V každém domě nabízeli něco užitečného ke koupi. V drtivé většině to byly meble neboli nábytek – všech tvarů, barev a historických období. Ale také střechy, podlahy,  serwis samochódovy (autoopravna) nebo průmysl, který v Polsku zřejmě kvete – svatební salóny.

Dnes možná Poláky předháníme, díky průmyslovosti naší země a tím i velkým investicím zahraničních firem, ale jejich podnikavost je obdivuhodná. V každém domě ještě po práci na poli či v továrně vyrábí nábytek a otevřou krám, zatímco u nás si zapneme televizi a otevřeme pivo.

Ano, jsme bohatší, ale jak nám to dlouho vydrží s naším přístupem? Konkurence oživuje trh a podnikavost je solí země. Neříkejte, že by se vám nelíbilo, aby v jedné vesnici bylo tolik výrobců a prodejců nábytku, jako my máme v celých Čechách? Mně ano.

 

 

Tags: , , ,

 • Digg
 • Del.icio.us
 • StumbleUpon
 • Reddit
 • Twitter
 • RSS

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/128387/virtual/www/domains/expedice.net/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

6 reakcí na článek “Meble kam se podíváš”

 1. Sofie napsal:

  Možnost nabídky vždy velmi úzce souvisí s potenciální poptávkou. Ale činorodost, neustále něco vymýšlet a zkoušet, to je jistě vlastnost obdivuhodná a tak přejme Krakowu hodně zdaru :-)

 2. Jakub napsal:

  Ten nabytek to je takova tradice. to tak vsude neni, jenom cestou na Kraków je jedna takova vesnica (uz nevim jak se jmenuje, vim ze my sme ju prejmenovali na Meblovice, kdyz sme s tridou kdysi davno jeli na exkurzi do Krakowa).

 3. Jany napsal:

  Já jsem byla v Krakowě na jaře a měla jsem podobný pocit. V Židovském městě jako bych se ocitla v Obchodě na korze.Ono vůbec není špatné občas vystrčit noc a uvědomit si, co je u nás lepší.

 4. Jany napsal:

  Letos jsme byli s rodinou v Polsku na severu – Gdaňsk, Gdyně, Sopoty a letoviska u Baltu. Jeli jsme po hlavní třídě (nedostatek dálnic) a hodně vesnic. V každé vesnici upozornění na radar – tzn. 50 kilometrová rychlost, protože opravdu v každé vesnici radar byl. My zrovna jsme neviděli všude Mebel, asi je to danou oblastí. To co nás zaujalo bylo to, že na silnicích se pracovalo nejednou v pátek ještě v 18.00 hod., ale i přes víkendy, což u nás nehrozí. U nás hlavně, když všichni jedou z práce, to je nejlepší. Dále fascinující byla místní doprava, která fungovala ve vesnicích přes víkend. U nás končí ve vesnicích v pátek v 17.00 hod. a začíná v pondělí ráno. Poláci zachovávají ráz vesnic. My z nich děláme skleníkové bárbíny – starostové zakazují chov zvířat, všude kácíme stromy, protože z nich padá listí, vysazují se rododendrony a thuje, lípa není in, betonujeme, dlážníme, asfaltujeme a budou to čisté, ale mrtvé vesnice.

  V Polsku o víkendu žijí i maloměsta – všude korzují lidé. U nás jsou lidi někde uzavření a nadávají na Poláky. Ale ti nás za chvíli předeženou, i když stokrát budeme tvrdit, že všechno z Polska je ee. Vždyť u nás to taky už není kvalitní. O tom to totiž dneska je. In doba znamená koupit, rozbít, zahodit a koupit. A propo i politika v Polsku – jenom náznak z korupce a položí se vláda a co my – oprášíme jeden druhému ramínka. Až udělají ty dálnice budou OK.

 5. Ag napsal:

  Krakow srovnavate z Brnem? Podle velikosti centra a fasad domu? Staci letmy pohled na wikipedii a lehce seznate ze s Krakowem se ve stredni Evrope muze srovnavat snad pouze Praha. Ano jeste to tedy neni Mikymausov jako Praha.

 6. Petr napsal:

  Krakov je turistická extra třída a hodnotit ekonomiku Polska podle tohoto města nejde.

  Co se týká podnikání, tak v tom jsou Poláci opravdu velmi vitální a Češi i Moravané za nimi v drobném businesse výrazně zaostávají. Důvodem nebudou současné zákony, ale podle mě spíš zkušenost chudoby, kterou si oni na rozdíl od lidí v ČR zažili. Mám odpozorováno, že lidé kteří zažili nedostatek se přestávají spoléhat na stát i na zaměstnavatele a za každou cenu rozjíždějí a udržují mini podnikání a snaží se být co nejvíc potravinově nezávisli.

  Stížnosti na kvalitu polských produktů jsou nesmyslné. Všude na světě si můžete koupit dražší kvalitní a levnější méně kvalitní zboží, zboží které koupíte v Těsíně na tržnici nemusí být nutně polský výrobek, ale to i pro trh v ČR.

Reagovat