Nacházíte se: Úvodní stránka > Evropa > Luhačovice, ostrůvek klidu a pohody v srdci valašských lesů

Luhačovice, ostrůvek klidu a pohody v srdci valašských lesů

Rychlá, bláznivá, uspěchaná. To jsou jen některé z přívlastků, kterými je dnešní doba pravdivě označována. Pokud Vám každodenní spěch Vás samotných i Vašeho okolí vadí, přijeďte do Luhačovic a nechte se unášet příjemně pomalým tokem času. Atmosféra tohoto lázeňského městečka, ležícího v srdci Valašska 16 km na jihovýchod od Zlína, je tím pravým lékem na veškeré neduhy dnešního světa.

Luhačovický Genius loci, silný a všudypřítomný

Každé lázně mají svoji specifickou atmosféru a stejně je tomu i v Luhačovicích. Pokud jste zvyklí třeba na Karlovy Vary a líbí se Vám zdejší zástupy lidí a velkolepé paláce, mohli byste být v Luhačovicích zklamáni. Nic takového v největších moravských lázních nečekejte. Pokud si naopak chcete od podobných turistických center odpočinout, najdete zde přesně to, po čem Vaše unavená mysl touží. V Luhačovicích to žije, potkáte zde mnoho milých lidí, na každém kroku se střetnete s nezaměnitelnou architekturou, ať už se jedná o lázeňské domy, či jen dobové vilky místních obyvatel. Ze všeho na Vás ale dýchne příjemná a nenucená atmosféra, neboť každý, koho zde potkáte, si spolu s Vámi vychutnává okolní vjemy, nikdo nikam nespěchá a všechny ty překrásné stavby, které míjíte, jsou zasazeny do krajiny tak samozřejmě, jako kdyby zde vyrostly spolu s lesy, které celé město obklopují, neboť pokrývají většinu kopců, které se k němu do údolí svažují.

Lázeňskou kolonádou? Jen klidným krokem, žádná auta ani kola zde nepotkáte

I Luhačovická kolonáda je tak příjemně neokázalá a svojí nevelkou rozlohou do města dokonale zapadá. Ať je Vám dvacet, nebo osmdesát, z procházky nemusíte mít strach. Uvidíte vše, co za to stojí, stihnete si posedět v cukrárně na zmrzlinovém poháru a přitom se neunavíte zdolávání strmých kopců, nebo dlouhých kilometrů. Vše máte jako na dlani. Trochu delší procházka Vás čeká jen na nedalekou přehradu, o které si povíme více někdy příště. Městečko samotné ale nabídne na necelých dvou kilometrech obchůdky všeho druhu, kavárny, pizzerie i hospůdky, cukrárny nebo vynikající pekárnu, kde koupíte čerstvé pečivo témě v jakoukoliv dobu, to vše lemované nejrůznějšími hotýlky a penziony, umístěné většinou v rekonstruovaných dobových staveních.

Do Luhačovic za léčivou sílou přírody

Nechybí ani léčivé prameny, kterých je zde celkem 6, spousta laviček, na kterých si můžete na sluníčku i ve stínu vychutnávat okolní krajinu, nebo kolonáda s velkým vodotryskem a společenským domem, před kterým v letní sezoně téměř denně vystupují lokální hudební soubory, ale také přední české orchestry.

Lákadel je zde ale samozřejmě mnohem více, příště se podíváme blíže jak na zmiňované léčivé prameny, tak třeba na lázeňské oplatky, bez kterých by návštěva Luhačovic nemohla být úplná, neboť ke zdejší atmosféře nejen patří, ale přímo ji utvářejí.

Tags: , ,

 • Digg
 • Del.icio.us
 • StumbleUpon
 • Reddit
 • Twitter
 • RSS

Jedna reakce na článek “Luhačovice, ostrůvek klidu a pohody v srdci valašských lesů”

 1. Pavel napsal:

  Při procházce Luhačovicemi nezapomeňte navštívit výtvarnou galerii, která se nachází v příjemném prostředí lázeňské kolonády. Najdete ji hned vedle pavilonu s léčivou Vincentkou přibližně 100 metrů za velkým vodotryskem směrem od centra lázní. Ať sem zavítáte v kterékoliv roční době, v galerii vždy najdete zajímavé výstavy nejrůznějších umělců.

  ART GALLERY – Vladimír Ohlídal: Přesně tak zní celý název luhačovické galerie, která své hosty láká k prohlídce aktuálních uměleckých děl denně, včetně soboty a neděle. Ať už se chcete inspirovat v parném létě, povzbudit ducha za sychravého podzimu, nebo se na chvíli schovat před sněhovou vánicí uprostřed tuhé zimy, dveře galerie Vladimíra Ohlídala jsou Vám na luhačovické kolonádě otevřeny denně mezi 10:00 a 12:00 dopoledne, odpoledne poté mezi 14:00 a 18:00. Vystavená díla bývají na prodej a Vy si tak kromě obligátních suvenýrů a nádobek na léčivé prameny můžete z Luhačovic odvést opravdovou památku v podobě originálního obrazu.

Reagovat