Nacházíte se: Úvodní stránka > Evropa > Helsinky

Helsinky

Helsinky jsou hlavním a zároveň největším městem Finska. Namísto přelidněnosti, stresu a hluku, obvyklého koloritu velkoměst, zde návštěvníky překvapí poklidná atmosféra, všudypřítomná čistota a silné spojení s přírodou, hlavně vodou.

Centrum Helsinek leží na malém poloostrově ve středu Finského zálivu, takže je celé obklopené mořem. Není nijak rozlehlé a dá se pohodlně projít pěšky. Srdcem města je přístav, mimochodem největší ve Finsku. K městu pak náleží celkem 315 ostrovů a ostrůvků. Z celkové rozlohy Helsinek (686 km2) tvoří jen 168 km2 pevná země. Zbytek jsou vodní plochy. Město se tak může pochlubit vlastním pobřežím v délce 100 km!

V Helsinkách dnes žije asi 576 000 obyvatel, což není na metropoli moc. Společně se sousedními městy Espoo, Kauniainen a Vantaa však tvoří metropolitní oblast s více než milionem obyvatel. Místní se rádi pochlubí tím, že Helsinky jsou bezpečné místo k bydlení a zároveň bezpečná destinace pro turisty.

Neslavné založení Helsinek

Helsinky založil švédský král Gustav I. Vasa v roce 1550 v ústí řeky Vantaa, asi pět kilometrů na sever od dnešního města. Obyvatelům okolních měst pak přikázal, aby se do nově vznikající metropole přestěhovali. Helsinky měly konkurovat městu Reval (dnešní Tallinn) v obchodním styku s Ruskem. Budování městečka však probíhalo velmi obtížně, protože vybrané místo se nacházelo zčásti na skalách a z části v bažině kolem ústí řeky. Poddaní krále se sem jen neradi a ani obchodníci se do Helsinek příliš nehrnuli. Velké plány tak skončily fiaskem a král dovolil nespokojeným obyvatelům se opět odstěhovat.

V roce 1640 byly Helsinky přesunuty o něco jižněji do své současné polohy. Dnes již jen nepatrné archeologické pozůstatky v podobě základů starého kostela připomínají tento první pokus o vybudování nového sídelního města Finska.

Na památku švédského krále mají dodnes Helsinky ve svém městském znaku zlatou korunu na modrém poli, která pochází ze švédského znaku. Pod ní je vikinská loď jako symbol helsinského přístavu.

Pevnost Suomenlinna – tzv. Finský hrad

V 18. století postavili Švédové na obranu přístavu námořní pevnost Sveaborg. Je jednou z největších vojenských pevností v Evropě a pro svou důležitost si brzy získala přízvisko Gibraltar severu. Po válce roku 1808 se podařilo Rusům pevnost obsadit. O rok později bylo Finsko připojeno k Rusku jako autonomní velkovévodství a Helsinky se roku 1812 staly jeho hlavním městem. Dnes je námořní pevnost známá pod názvem Suomenlinna a stala se nejvyhledávanějším turistickým cílem v Helsinkách. Rozkládá se na osmi ostrovech a žije zde asi 850 obyvatel. Roku 1991 byla Suomenlinna zapsaná na Seznam kulturního dědictví UNESCO.

Senátní náměstí – Senaatintori

Jakmile se Helsinky staly hlavním městem, namísto dosavadního Turku, začaly se rychle rozrůstat. Z Berlína byl povolán architekt Carl Ludvig Engel, který dostal za úkol navrhnout centrum města. Vzniklo tak vznešené náměstí Senaatintori s majestátními vládními a univerzitními budovami ve stylu neoklasicismu. Na jednom místě se tu nachází hned několik turisticky vyhledávaných cílů. Jejich pomyslnou korunou je bílá luteránská katedrála známá též jako Dóm (Tuomiokirkko). Čtyři rohové věžičky zakončené kupolemi, dnes typické pro tuto helsinskou dominantu, však byly stejně jako sochy apoštolů ve výklencích fasády doplněny až po smrti architekta a neodpovídají jeho návrhu. Kostelní interiér, přístupný veřejnosti, je oproti působivému zevnějšku nečekaně prostý. Z vrchu Dómu je krásný výhled na celé město. V létě na schodech před katedrálou posedávají studenti ze sousední univerzity a scházejí se tu zamilované páry. Ze svého kamenného podstavce na ně shlíží car Alexandr II., který mimo jiné uznal finštinu jako úřední jazyk a je dodnes Finy uctíván. Neustále čerstvé květiny u pomníku to dotvrzují. Celkový vzhled Senátního náměstí nezapře petrohradskou inspiraci a řada filmařů zde proto natáčí scény odehrávající se v Rusku.

Další turistické zajímavosti

Finlandia (Finlandiatalo)

Velké kongresové centrum a koncertní hala Finlandia (finsky Finlandiatalo) v zátoce Töölön je jedna z nejvýznamnějších moderních staveb. Jejím autorem je známý architekt Alvar Aalto. Pokud se právě nekoná žádná konference, je možné si tuto netypickou stavbu z bílého mramoru prohlédnout i uvnitř.

Kostel ve skále (Temppeliaukio)

Uchvacující kostel Temppeliaukio byl vytesán ve skále nedaleko finského parlamentu roku 1969. Střecha kostela ze skla a mědi, která vyhloubenou chrámovou loď uzavírá, má průměr 24 metrů a pokrývá ji 22 km měděných plátů. Unikátní architektura bratrů Tima a Tuoma Suomalainenů, propůjčila kostelu vynikající akustiku. Proto je dnes velice populárním místem pro pořádání koncertů.

Uspenská katedrála (Uspenskin katedraali)

Pravoslavná Uspenská katedrála, vznešeně se tyčící nad přístavem, je krásnou ukázkou staroruské architektury. Stavbu z červených cihel podpírá 13 pozlacených kupolí, které symbolizují Ježíše a jeho pomocníky. Uspenská katedrála patří mezi nejortodoxnější kostely ve Finsku a je symbolem někdejšího východního vlivu.

Olympijský stadion

V roce 1952 se v Helsinkách konaly 15. letní olympijské hry. Helsinský olympijský stadion byl v tu dobu již 14 let připravený – vznikl v letech 1934–1938 kvůli letním olympijským hrám, které měly Helsinky pořádat v roce 1940. Nakonec však byly vzhledem k válečnému stavu zrušeny. V roce 2005 se zde konalo mistrovství světa v atletice. Olympijská věž vysoká 72 metrů je veřejnosti přístupná a nabízí nádherný výhled na celé město i okolí.

Tržiště (Kauppatori)

Hned vedle přístavu se nachází tradiční trh s potravinami, který se na tomto místě odehrává již od časů carského Ruska. Kromě čerstvé zeleniny a masa se zde prodávají i čerstvě ulovené ryby, někdy dokonce přímo z lodí. Trh se koná v každou roční dobu a za každého počasí.

Nákupní třída Esplanadi

Za protipól „civilního“ tržiště Kauppatori se dá považovat nejvýstavnější helsinská nákupní třída Esplanadi. V podstatě se jedná o dvě ulice: Pohjoisesplanadi – Severní esplanáda a Eteläesplanadi – Jižní esplanáda, mezi kterými se nachází protáhlý park. V blízkosti nákupní třídy se nabízí množství kaváren zvoucích k příjemnému posezení. Často je zde plno nejen turistů, ale i mladých Finů. Tento národ totiž patří mezi největší konzumenty kávy na světě. V průměru spotřebují ročně téměř 10 kg kávy na osobu!

ZOO na ostrově Korkeasaari

Z nábřeží u tržiště Kauppatori vyplouvají trajekty na ostrov Korkesaari, kde se nachází nejsevernější zoologická zahrada v Evropě a pravděpodobně i na celém světě. Velké přírodní výběhy a voliéry obývají zejména zvířata a ptáci z Finska, najdete tu však i tropický pavilon. Za návštěvu stojí např. sněžní leopardi či amurský tygr.

Skanzen na ostrově Seurasaari

Selské dvorce, panské domy, sauny, mlýny a dřevěný kostel z 18. a 19. století byly z celého Finska převezeny do krásného lesoparku na ostrov Seurasaari. Skanzen oživují ukázky tradičních řemesel i průvodci v lidových krojích. Při oslavách letního slunovratu se zde zapaluje největší oheň v Helsinkách.

Muzea a galerie

V Helsinkách najdete přes 80 muzeí a galerií. Obejít všechny by zabralo několik dnů. Za návštěvu však rozhodně stojí Muzeum současného (finského i zahraničního) umění Kiasma či Muzeum umění Ateneum (18. stol. – šedesátá léta 20. stol.). Obě sbírky spadají pod Finskou národní galerii (Kansallis galleria). Její třetí sbírku nabízí Sinebrychoffovo muzeum, kde najdete staré zahraniční mistry, ikony a miniatury. Ve staré budově Helsinského městského muzea se také nacházejí miniatury, tentokrát helsinských budov z přítomnosti i minulosti. Působivá budova Finského národního muzea (Kansallismuseo) s vysokou hranatou věží a sochou medvěda u vchodu obsahuje sbírky s prehistorickými, historickými a etnologickými exponáty.

Zábavní park Linnanmäki

Tento zábavní park nabízí všechny běžné atrakce včetně ruského kola a několika horských drah, ale i varieté (Peacock). Zisky jdou organizacím pečujícím o děti.

Parky a pláže

Každý si může v Helsinkách dosyta užít přírody – lesy jsou stejně jako vodní plochy volně přístupné a ve městě se nachází řada rozsáhlých a výjimečně udržovaných parků. Nejoblíbenějšími z nich jsou park Kaivopuisto či Botanická zahrada (Kasvitie-teelinen puutarha). Helsinky mají také několik městských pláží, z nichž nejlepší je Hietaranta. V příjemném písku odpočívají místní i turisté přes den i za teplých večerů.

Na české pivo v Helsinkách

Několik druhů pravého českého piva čepují v restauraci Hádanka na Mannerheimerově ulici v centru nebo pivnici Milenka v ulici Haapaniemenkatu nedaleko rušného tržiště Hakakaniementori. Tyto dva poetické české názvy si finský provozovatel vybral pro své dvě české hospody čistě jen proto, že mají dostatečný počet samohlásek a Finům se tak dobře vyslovují.

Kdy vyrazit do Helsinek?

Někdy jsou Helsinky zmiňovány jako studené, tmavé a ospalé místo, jindy jako dynamické město plné života a kultury. Záleží na tom, v kterém ročním období Helsinky navštívíte. V létě jsou veřejná prostranství plná lidí až do půlnoci, zatímco v zimě to vypadá, jako by se všichni lidé někam odstěhovali. Mohou za to nejen místní teploty, které v nejstudenějším únoru dosahují průměrně –5 °C a v červenci pak příjemných 17 °C, ale i počet slunečných dní. Zatímco v červenci zde svítí slunce průměrně přes 270 hodin, v prosinci je to jen 27 hodin. Jezera a moře v okolí Helsinek v zimě zamrzají a nabízejí tak zájemcům obrovskou přírodní plochu k bruslení. Je pochopitelné, že nejoblíbenějším sportem je zde lední hokej.

Doprava

Městskou hromadnou dopravu zajišťuje v Helsinkách metro, tramvaje, autobusy a částečně také přívozy. Mezi jednotlivými městy helsinského souměstí jezdí rychlé meziměstské vlaky. Mezinárodní spojení obstarávají mimo jiná dvě letiště – modernější Vantaa a starší Malmi. Trajekty či rychlé čluny jezdí pravidelně do Tallinnu a Stockholmu. Pro nás raritou je pravidelná vrtulníková linka do Tallinnu a zpět. Let trvá pouhých 18 minut, zatímco člunem hodinu a půl a trajektem asi tři hodiny.

Prohlídka města tramvají

Tramvajová linka T3 nabízí pohodlnější variantu prohlídky města. Tato okružní vyhlídková jízda nebude stát více než běžný tramvajový lístek. Informace o zajímavostech na tramvajové trase se dají obstarat v turistickém centru.

Helsinky Card

Průkaz Helsinky Card umožňuje neomezené cestování městskou hromadnou dopravou, ale také vstup do více než 60 turisticky zajímavých objektů v Helsinkách. Navíc nabízí slevy na výlety do Porvoo či Tallinnu, do hotelů, autopůjčoven, restaurací, na koncerty apod. Cena průkazu je podle doby jeho platnosti. Za jednodenní průkaz zaplatíte 34 eur, dvoudenní 45 eur a třídenní 55 eur. Děti od 7 do 16 let mají výrazné slevy. Kartu lze zakoupit v hotelech, na nádraží či v turistických informacích. Více na www.helsinkicard.fi.

Turistické informace

Helsinky jsou dvojjazyčné město – služby a informace jsou dostupné jak ve finštině, tak i v dánštině. Téměř všichni Finové se navíc domluví i anglicky. V letním období můžete ve městě potkat turistické „pomocníky“ oblečené v zelených vestách. Domluví se až 20 jazyky a jsou ochotni pomoci turistům s jakýmikoliv problémy.

Další informace najdete na webových stránkách města www.hel.fi nebo na informačních stránkách finské turistické kanceláře www.visitfinland.com.

Tags: ,

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Jedna reakce na článek “Helsinky”

  1. Ivo napsal:

    Finsko je super destinace na dovolenou. Jen kdyby to tam nebylo tak drahé. Ono už i Němcům připadají tamní ceny dost přepísklé.

Reagovat